SEREBRANKA.SDB.BY SEREBRANKA.SDB.BY
Форум рыма-каталіцкай парафіі св. Яна Хрысціцеля

FAQFAQ             

Як даказаць ісціну?
1, 2, 3, 4  .

SEREBRANKA.SDB.BY -> Жыццё з Хрыстом... у веры
::  
giblib
шчыры удзельнік
шчыры удзельнік

: 26.06.2007
: 162

: 26 , 2008 0:57     : Як даказаць ісціну?

Думаю, што гэтая тэма будзе актуальнай для ўсіх хрысціян, бо кожнаму з нас ці на працы, ці на вучобе, ці ў якім іншым месцы даводзіцца сутыкацца з людзьмі, якія клічуць сябе атэістамі і ў большай ступені такімі і з'яўляюцца.

І чпспмі цяжка рзмаўляць з такімі людзьмі, цяжка ўдаводніць і абгрунтаваць тое, што для нас здаецца самым зразумелым і простым, таму што нам дапамагае вера. Мне часта прыходзіцца размаўляць з людзьмі, якія стараюцца прывесці якіесці факты і доказы супраць хрысціянства, або абвяргаючы тыя ці іншыя праўды веры. І, прызнаюся шчыра, часам патрэбна "папацець", каб проста не здаць пазіцыі.
Таму звяртаюся да ўдзельнікаў форуму. Давайце разам "папацеем", але зможам даць дастойны адказ, калі нас запытаюць.
шчыры удзельнік
шчыры удзельнік

: 26 , 2008 1:07     :

Прашу у гэтай тэме дапамагчы мне, а таксама дасылаць тыя спрэчныя пытанні, з якімі сустаракаліся вы. А калі разважанне над якім-небудзь пытаннем "шырока развернецца" можна будзе выдзеліць яго ў асобную тэмку.
Вось тое, з чым сустракалася я. Часамі смешна, але бывае і такое. Пішу нават самае ненармальнае і па расейску, можа каму-небудзь яшчэ дапаможа.

1. Как католичество относится к говорение на "иных языках", которое так распространено у пятидесятников?
2. Почему у католиков причастие под одним видом?
3 На чем основывается Непорочное зачатие Девы Марии и взятие Ее на небо с душой и телом после смерти?
4 Почему христиане так уверены, что Иисусу на кресте пробили сердце, ведь точно об этом ничего не сказано?

Пакуль гэта ўсё.Прашу вас старацца выкладаць вашыя думкі з адпаведнымі спасылкамі і так, нібы тлумачыце пяцігадоваму дзіцяці, бо контраргументы ў нашых апанентаў, можаце быць ўпэўненымі, ёсць.
Forum Admin
Forum Admin

: 21.06.2007
: 310
: Менск, Серабранка

: 26 , 2008 9:20     :

Так, сапраўды вельмі актуальная тэма. Сам не раз з такім сутыкаўся.
giblib (-):

1. Как католичество относится к говорение на "иных языках", которое так распространено у пятидесятников?
2. Почему у католиков причастие под одним видом?
3 На чем основывается Непорочное зачатие Девы Марии и взятие Ее на небо с душой и телом после смерти?
4 Почему христиане так уверены, что Иисусу на кресте пробили сердце, ведь точно об этом ничего не сказано?

Такія пытанні, што мне прыжодзіцца чырванець і ў сораме запытацца:
1 Што азначае говорение на "иных языках" Shocked Не жадаю прыдумляць свае варыянты...
2 Камунія пад адным відам (я лічу) па "тэхнічнай" справе. Удзяляць Кроў Хрыстову значна цяжэй, тым больш пры вялікай колькасьці прыступаючых. У малых парафіях і суполках(сам прымаў калі езділі ў летні лагер) удзяляюцца абодва Сакрамэнты.
3 ТУТ крыху ёсьць, але лепш, на маю думку, паразмаюляць з экспертамі.
4 Прабачце, але сам першы раз пра гэтае чую. З чалавечага пункту гледжання гэта не вельмі магчыма. Але трэ на гэтае глядзець з духоўнага боку.

Людзі атэісты часцей заўсе разумеюць і трактуюць рэлігію буквальна, "што бачы, тое пяю". Мы жа павінны памятаць што тая ж Біблія напісаная не дзеля даслоўнага перапісу падзей мінулага. У ей глыбейшы сэнс, які не зразумець, калі гэтага не жадаць і чапляцца да словаў.
giblib
шчыры удзельнік
шчыры удзельнік

: 26 , 2008 9:28     :

Яно ўсё зразумела, але тое што разумеем мы - ім трэба даводзіць вось у такі "варварскі" спосаб.
А вось контраргументы, якія прыходзілася чуць:
2. якая розніца колькі людзей, сказана ж цела і кроў.(с)
І ужо ад сябе ў адносінах да 4га пытання, няўжо Вы першы раз пра гэта чуеце? Ці гэта я ўжо разам з атэістамі заблыталася ... Embarassed
надзейны удзельнік
надзейны удзельнік

: 385
: Minsk

: 26 , 2008 22:56     :

таксама па-расейску.
"Но, придя к Иисусу, как увидели Его уже умершим, не перебили у Него голеней, но один из воинов копьем пронзил Ему ребра, и тотчас истекла кровь и вода" (Ин 19:33-34)

Як бачыце, пра Сэрца Пана Езуса там няма. аднак, магчыма, Вы, шаноўная спн.Гібліб, заблыталіся, таму што на абразе Езуса Міласэрнага прамені святла, сімвалізуючыя Ягоную Кроў і Ваду, ідуць ад сэрца. ды і ў Літаніі да Божай Міласэрнасці "Міласэрнасць Божая, Якая сыходзіць з Сэрца Езуса"... Таксама, мне здаецца, я чытала, што св.Фаўстыне Кавалькай Пан Езус менавіта так тлумачыў у візіі гэтыя промені, што гэта Кроў і Вада, якія выплылі з Яго прабітага на крыжы сэрца. ну, вядома, Ён напэўна ведаў, прабілі Яму сэрца ці не. Да таго ж не бачу у гэтым нічога немагчымага: калі праткнуць дзідай правы бок у напрамку знізу уверх, то сэрца як раз дзесьці там...

: 25.04.2008
: 40
: Менск

: 25 , 2008 23:55     :

Сапраўды цікавая тэма. Калісьці я ад яе пакутвала і намагалася даказаць праўду. Але потым зразумела, што робячы так, я станаўлюся падобнай да нейкага адвакату Пана Бога, як муравей, які хоча дапамагчы слану ісці, а гэта вялікая недарэчнасць. Адна мая знаёмая казала: "Я магу любому чалавеку даказаць, што Бог ёсць, але я ніколі гэтага не раблю, таму што мая мара - каб чалавек спасціг любоў Пана, а не проста паверыў у Яго існаванне".
А спасцігнуць Яго любоў чалавек можа тады, калі будзе бачыць нашае цнатлівае жыццё, нашу жа любоў да гэтага чалавека, якому мы хацім штосьці словамі даказаць, радасць і супакой, які паходзіць з Хрыста праз нас, ягоных дзяцей.
Калі да мяне нехта чапляецца з правакацыйнымі пытаннямі, я, канешне, з павагай адказваю, але без мэты пераканаць. Бо гэты чалавек на самой справе не шукае Бога, і таму няма сэнсу ў гэтых спрэчках. Лепш я пакажу яму сваю талерантнасць адносна ягонага пункту гледжання, але справамі пацвержу свае веравызнанне.
Harald Zealot
Дапаможны Адміністратар
Дапаможны Адміністратар

: 344

: 26 , 2008 21:45     :

У пэўнай ступені згодны з вамі спн. Кміт (я правільна агучыў?). Але на мой погляд павінны быць таксама і тыя, хто гатовы абараняць преад іншымі людзьмі добрую навіну. Але гэта сваеасаблівае пакліканне (я не кажу зараз пра пакліканне стана, такім чалавекам можа быць як свецкі, так і святар (напрыклад, мой любы аўтар К Льюіс быў свецкім апалагетам)) яно завецца апалагетыкай і не кожны хрысціянін да яго паклікан. У пасланні калі не памыляюсь Птра ёсць, што адна павінны вучыць, іншыя прапаведаваць, іншыя аздараўляць і г.д. Мы Хрысціяне гэта значыць тыя якіх паклікаў Хрыстос, але ролі Ён нам прызначыў розныя.

Сумленна кажучы, адчуваю, што пакліканне апалагета ў пэўнай ступені маё і імкнусь у ім узрастаць. І магу вам сказаць, што сапраўды самым моцнай зброяй за сэрца чалавека з'яўляецца не словы і логіка (праўда і яны патрэбныя), але талерантансць да чалавека ("ненавідзіць грэх, і любіць грэшніка") і любоў.
Qmeet

: 26 , 2008 22:32     :

Так, Кміт, але не Чарнабыльская Smile

Harald Zealot (-):
Але на мой погляд павінны быць таксама і тыя, хто гатовы абараняць преад іншымі людзьмі добрую навіну.

Цалкам згодная! і нават не толькі "тыя", але кожны вернік мусіць гэта рабіць, як св.Пётр кажа "будьте всегда готовы всякому, требующему у вас отчета в вашем уповании, дать ответ с кротостью и благоговением. " (Пт. 3/15). Але менавіта требующему і дать ответ с кротостью и благоговением Exclamation

Згадзіцеся, гэта ўжо не релігійныя спрэчкі накшталт трэба насіць платок ці не, чаму вы каталікі робіце так, а чаму вы, пратэстанты ці праваслаўныя робіце гэтак. Гэта справаздача ў нашым спадзяванні.

Але, канешне, трэба ведаць на якой падставе грунтуюцца ўсі традыцыі канфесіі. Я, напрыклад, не ўсі традыцыі бачу мэтазгоднымі, таму іх і не кранаюся і ня прагну пераканаць некага ў нечым, чаго сама не разумею і не лічу важным (платкі, узнясенне Марыі ў плоці і г.д.).
Дапаможны Адміністратар

: 27 , 2008 14:35     :

Ну і параўнаніцы ў вас, спн. Кміт! Традыцыю на адной ступені з дагматам Smile
giblib
шчыры удзельнік
шчыры удзельнік

: 27 , 2008 14:54     :

паважаны Гаральд. не кожнаму так пашчасціла бачыць паміж імі розніцу, альбо ведаць яе. Таму чаму б Вам проста (дзеля прасвятлення народу) не распавесці нам пра гэта. І давайце заадно не будзем лічыць гэта оффтопам. Very Happy

: 27 , 2008 15:59     :

Harald Zealot (-):
Ну і параўнаніцы ў вас, спн. Кміт! Традыцыю на адной ступені з дагматам Smile

хм... даруйце Embarassed
надзейны удзельнік

: 385
: Minsk

: 27 , 2008 21:16     :

giblib (-):
паважаны Гаральд. не кожнаму так пашчасціла бачыць паміж імі розніцу, альбо ведаць яе. Таму чаму б Вам проста (дзеля прасвятлення народу) не распавесці нам пра гэта. І давайце заадно не будзем лічыць гэта оффтопам. Very Happy

+1!!

не перажывайце, шаноўная Кміт, Харальд проста халерык, і піша як гавора. Ён не хацеў Вас пакрыўдзіць Smile
працягваем размову.
у мяне тут выявіўся тэзіс, што часта людзям замінаюць прыйці да Бога менавіта дробязі кшталту хустак. па маім ўласным досведзе кажу: калі ўпершыню ішла да касцёла - баялася вельмі, ці не пагоняць - у джынсах ды без галавы??!! Shocked

а! забылася! Харальд, з вашых пастоў можна падумаць, што Вы падзяляеце апалагетыку і прыклад жыццём... Question Question Question

: 27 , 2008 21:20     :

ну калі халерык дык магу дараваць УСЁ і НАПЕРАД! Very Happy Very Happy Very Happy
шчыры удзельнік

: 27 , 2008 22:59     :

Belle Amie (-):
па маім ўласным опыце кажу: калі ўпершыню ішла да касцёла - баялася вельмі, ці не пагоняць - у джынсах ды без галавы??!! Shocked

што зусім без галавы? Shocked Зусім нічога не было? Shocked нічагусенькі? Shocked Crying or Very sad
Дапаможны Адміністратар
Дапаможны Адміністратар

: 28 , 2008 8:26     :

Belle Amie (-):
а! забылася! Харальд, з вашых пастоў можна падумаць, што Вы падзяляеце апалагетыку і прыклад жыццём... Question Question Question

Так падзяляю. Да прыклада жыццём пакліканы КОЖНЫ хрысціянін, а да апалагетыкі не. Значыцца розніца ёсць, ці не так?
:   
           SEREBRANKA.SDB.BY -> Жыццё з Хрыстом... у веры : GMT + 2
1, 2, 3, 4  .
1 4